Het kabinet denkt eraan om 350 miljoen euro aan hogere lasten voor werkenden in 2027 te compenseren, zei staatssecretaris Eelco Eerenberg (D66) in het debat over de belastingen. Daarmee hoopt hij deels tegemoet te komen aan de kritiek op de geplande lastenverzwaring. “En daarmee ook het vergroten van steun.” Er is nu namelijk nog geen Kamermeerderheid voor het belastingplan.
Het kabinet verhoogt de komende jaren de belasting op werk om de extra uitgaven aan defensie te kunnen betalen. In 2027 levert dat de schatkist 3,5 miljard euro op.
Volgens de staatssecretaris wordt een groot deel van die miljarden al gecompenseerd, onder meer door de zorgpremie minder hard te laten stijgen. Ook zijn er andere belastingwijzigingen gepland om de koopkracht van mensen te stutten. Volgens Eerenberg blijft er dan nog 350 miljoen euro aan lastenverzwaring over. “Als we die 350 miljoen toe kunnen voegen aan het koopkrachtpakket, als we dat anders op kunnen lossen met elkaar. Hoe mooi zou dat zijn?”
Luc Stultiens van PRO vindt de berekening van de staatssecretaris “vrij creatief,” onder meer omdat de zorgpremie volgend jaar stijgt. De eerste zorgverzekeraar maakte vorige week de premies voor volgend jaar bekend, een verhoging van bijna 15 euro per maand. “Het is bizar om te zeggen, dat tellen we niet mee. Dat gaat voor de mensen in de portemonnee wel meetellen.”
De hogere belastingen op werk staan niet alleen voor 2027 gepland, maar lopen de jaren daarna door. Daar is Stultiens ook kritisch over. De staatssecretaris wil juist het probleem “behapbaar maken” door eerst komend jaar “op te lossen” en daarna pas verder te kijken. Het kabinet staat volgens Eerenberg “in de meedenkstand”. Waar de 350 miljoen euro vandaan moet komen, is nog niet bekend.
Rechtse partijen willen lagere lasten en minder uitgaven. Links wil dat juist vermogenden meer gaan betalen om werkenden te ontzien. Pieter Grinwis van de ChristenUnie wilde van het kabinet weten of zo’n verschuiving van belastingen een optie is. Eerenberg is “in beginsel” voorstander van lagere lasten op arbeid, maar was voorzichtig in zijn antwoord op Grinwis. “Want het kan zijn dat een groep partijen dan zegt, ‘dit is mijn belastingplan niet meer’, als je het helemaal gaat halen op lasten op de ene of de andere inkomstenbron.”
Deze week onderhandelt het kabinet met zowel linkse als rechtse oppositiepartijen om steun voor het belastingplan voor volgend jaar te krijgen.